Wszystkim nie dogodzisz, czyli Program „Mieszkanie na Start” i jego wpływ na rynek nieruchomości

Expert 6 maja 2024

Program „Mieszkanie na Start” – Nowa Odsłona Pomocy Mieszkaniowej

Program „Mieszkanie na Start”, zainicjowany przez rząd w odpowiedzi na rosnące potrzeby mieszkaniowe Polaków, stawia sobie za cel pomoc przede wszystkim młodym rodzinom oraz osobom do 35. roku życia. Z założenia ma on ułatwić dostęp do kredytów na zakup pierwszego mieszkania lub domu, zastępując poprzedni program „Bezpieczny Kredyt 2%”. Choć cele są szczytne, program budzi mieszane reakcje, co doprowadziło do zorganizowanego przez stowarzyszenie Miasto jest Nasze protestu przed Ministerstwem Rozwoju, który odbędzie się dzisiaj, 06.05.2024

Korzystne Warunki Dla Wybranych: Kto Najwięcej Zyskuje? Program oferuje różnicowane oprocentowanie w zależności od liczby osób w gospodarstwie domowym. To duża korzyść dla rodzin z miejsc takich jak Stargard czy Pyrzyce, gdzie rynek mieszkaniowy może być mniej nasycony niż w dużych metropoliach. Dla pięcioosobowych gospodarstw przewidziane jest oprocentowanie na poziomie 0%, co jest szczególnie atrakcyjne. Jednakże, osoby mieszkające samotnie i mniejsze gospodarstwa, z których wiele znajduje się w mniejszych miastach jak Pyrzyce czy Stargard, mogą odczuwać, że są marginalizowane przez te regulacje​ (Forsal)​.

Wzrost Cen Mieszkań: Niezamierzone Konsekwencje Wprowadzenie programu, jak pokazuje doświadczenie z „Bezpiecznym Kredytem 2%”, może doprowadzić do niezamierzonego wzrostu cen mieszkań. Deweloperzy i właściciele nieruchomości, widząc wzmożony popyt, mogą podnosić ceny, co z kolei utrudni zakup mieszkań osobom, które nie kwalifikują się do programu​ (OKO Press)​.

Odpowiedź na Protesty: Głos Społeczności Zaplanowany na 06.05.2024 protest pod Ministerstwem Rozwoju jest odpowiedzią na obawy związane z wpływem programu na rynek nieruchomości. Demonstranci argumentują również, że program może faworyzować tylko niektóre segmenty społeczeństwa, podczas gdy inni mogą poczuć się pominięci.

Wnioski:
Program „Mieszkanie na Start” jest przykładem trudności w stworzeniu idealnej polityki mieszkaniowej. Jego celem jest pomoc, ale jednocześnie rodzi obawy o niezamierzone skutki dla rynku nieruchomości. Potencjalny wzrost cen może negatywnie wpłynąć na dostępność mieszkań w miejscach takich jak Stargard czy Pyrzyce, gdzie każda zmiana na rynku nieruchomości jest odczuwalna. Dzisiejszy protest to ważny głos w dyskusji o tym, jak najlepiej zrównoważyć wsparcie rządowe z potrzebami wszystkich segmentów społeczeństwa. Konkludując – trudno jest zadowolić wszystkich, ale ważne jest, aby dążyć do jak najszerszego konsensusu społecznego.

Mieszkanie na Start w pigułce:

Wprowadzenie: Rządowy program „Mieszkanie na Start” miał na celu pomóc Polakom w realizacji marzenia o własnym mieszkaniu, szczególnie młodym rodzinom i osobom indywidualnym do 35 roku życia. Program zastąpił wcześniejszy „Bezpieczny Kredyt 2%”, oferując preferencyjne warunki kredytowania dla różnych gospodarstw domowych. Jednak wbrew intencjom twórców, nie wszystkim się to podoba, co doprowadziło do zaplanowanego na dziś protestu pod Ministerstwem Rozwoju​ (OKO Press)​.

Plusy Programu:

  • Niskie Oprocentowanie: Rodziny wielodzietne otrzymują najniższe oprocentowanie, nawet 0% w przypadku pięcioosobowych gospodarstw, co sprzyja większym rodzinom.
  • Wiek Beneficjentów: Program umożliwia młodym ludziom uzyskanie kredytu na preferencyjnych warunkach, co pozwala im szybciej wejść na rynek mieszkaniowy.
  • Kryteria Dochodowe: Ustalono limity dochodowe, aby zapewnić wsparcie najbardziej potrzebującym gospodarstwom, dopasowując limity do wielkości rodziny​ (Forsal)​.

Minusy Programu:

  • Podniesienie Ceny Mieszkań: Program może powodować sztuczny wzrost cen nieruchomości, zwiększając wartość majątku posiadaczy mieszkań, co utrudnia zakup osobom z zewnątrz.
  • Niekorzystne dla Singli: Osoby mieszkające samotnie mają mniej korzystne warunki kredytowania, co wyklucza część populacji z pełnego skorzystania z programu​ (OKO Press)​.
  • Nadużycia: Zgłoszono obawy, że program jest podatny na nadużycia poprzez tworzenie fikcyjnych zdolności kredytowych lub zakup mieszkań na tzw. słupa, co wpływa na uczciwość całego projektu.

Kto Protestuje i Dlaczego:

  • Beneficjenci Bezpośredni: Niektóre grupy społeczności czują, że program preferuje większe rodziny, pomijając mniejsze gospodarstwa domowe i indywidualne osoby.
  • Eksperci Rynku Mieszkaniowego: Obawiają się, że sztucznie zwiększony popyt wpłynie na wzrost cen nieruchomości, podnosząc ceny dla wszystkich, nie tylko beneficjentów programu.

Kto Się Cieszy:

  • Deweloperzy: Skorzystają na wzroście popytu i cen nieruchomości.
  • Banki: Program zwiększa zainteresowanie kredytami mieszkaniowymi, co poprawia wyniki banków.

Podsumowanie: Program „Mieszkanie na Start” jest przykładem tego, jak trudno jest zadowolić wszystkich. Skierowany do konkretnych grup, jednocześnie wywołuje protesty tych, którzy czują się pominięci. W dniu dzisiejszym, przeciwnicy programu zorganizują protest pod Ministerstwem Rozwoju, wyrażając swoje niezadowolenie wobec skutków, jakie projekt może wywołać na rynku mieszkaniowym​ (YouTube)​.

 

Jeśli zastanawiasz się czy kwalifikujesz się do programu Mieszkanie na Start oraz jakie warunki możesz uzyskać korzystając z niego – zzapraszamy do Experta; sprawdzimy, wyjaśnimy, zaoferujemy odpowiednie mieszkania.