Wycena nieruchomości

Jak prawidłowo ustalić wartość i cenę sprzedaży nieruchomości?

Ten punkt jest dla sprzedających dużym wyzwaniem i najczęściej nie wiedzą jak się do tego zabrać. Próbują porównywać ceny podobnych nieruchomości na portalach internetowych, sumują koszty poniesione na zakup i remonty, kierują się sentymentem…

Żaden z tych sposobów nie określi prawdziwej wartości rynkowej twojego domu, mieszkania czy działki.

Dlaczego?

Na portalach możesz znaleźć bardziej oczekiwania niż faktyczne ceny transakcyjne. Badania wykazały, że ceny transakcyjne różnią się od tych z portali nawet o 30%! Poza tym nieruchomość „podobna” to nie jest nieruchomość, którą sprzedajesz. Jest tylko podobna a różnic może być znacznie więcej niż ci się wydaje: czy znajduje się na tej samej ulicy? W tym samym bloku? Na tym samym piętrze? Czy ma identyczny standard wykończenia? Rozkład pomieszczeń? Zorientowanie do stron świata? Każda różnica może mieć znaczący wpływ na wartość mieszkania czy domu.

Jeśli wyceniając nieruchomość kierujesz się poniesionymi kosztami, ma to sens jedynie w przypadku, gdy nieruchomość została zakupiona stosunkowo niedawno (do pół roku). Często jednak spotykamy sprzedających, którzy wartość np. domu obliczają wg. kosztów poniesionych 10-15 lat wcześniej na jego budowę. Czasem doliczają do tego nawet sumę remontów przeprowadzonych w tym czasie. To oczywiście błędne podejście. Koszt materiałów i robocizny był wtedy zupełnie inny, stosowało się inne technologie, mogło zmienić się coś w okolicy, sąsiedztwie, poza tym domy i mieszkania także zużywają się jak wszystko inne…

Czasem – szczególnie kiedy sprzedającym jest osoba starsza – cena jest sumą sentymentów związanych z tym miejscem. Ktoś przeżył tu piękne chwile, więc w jego oczach wartość mieszkania może być mocno przeszacowana. Właściciele często ulegają presji rodziny czy znajomych (co? 200 tysięcy? zwariowałeś? zażądaj co najmniej 300! sąsiad sprzedał za 250 a miał dużo gorsze) – a przecież znajomi najczęściej nie są ekspertami od nieruchomości.

Poza tym – lepiej się czujemy myśląc, że mamy dom za milion niż za „marne” 650 tysięcy, prawda? Pytanie: chcesz sprzedać czy sprzedawać? Bo sprzedawać (mieć nieruchomość wystawioną na sprzedaż) możesz nawet latami. Pamiętaj, że w tym czasie ponosisz koszty utrzymania a dom czy mieszkanie – traci na wartości.

 

Cena jest to kwota, którą nabywca będzie skłonny zapłacić za tą konkretną nieruchomość w tym właśnie czasie.

Jak w Expercie ustalamy cenę nieruchomości?

  • Opieramy się na doświadczeniu. Sprzedajemy dziesiątki nieruchomości rocznie, rozmawiamy z nabywcami i sprzedającymi, znamy nastroje i możliwości panujące aktualnie na rynku.
  • Znamy programy rządowe wspierające zakup lub do niego zniechęcające. To też ma wpływ na ceny!
  • Mamy dostęp do informacji o cenach transakcyjnych każdej nieruchomości. Otrzymujemy informacje od notariuszy, mamy bieżące raporty NBP, mamy dostęp do aktualnego RCiWN (Rejestr Cen i Wartości Nieruchomości).

Na tej podstawie jesteśmy w stanie oszacować bardzo dokładnie cenę, jaką możesz uzyskać za swoją nieruchomość.

 

Jeśli potrzebujesz profesjonalnej pomocy w

wycenie nieruchomości

– wypełnij formularz lub zadzwoń:

 

Tel. 91 443 58 02

Formularz wstępnej wyceny nieruchomości: