Jak ominąć pośrednika?

Paweł Burda 6 września 2023

Zakup domu bez pośrednika.

Pośrednicy nieruchomości twierdzą, że ich prowizje są adekwatne do włożonej pracy. Być może, nie zmienia to jednak faktu, że niektórzy klienci nie chcą korzystać z ich usług i jeszcze na dodatek za nie płacić. W tym artykule zdradzę jeden ze sposobów jak ominąć pośrednika, a co za tym idzie – nie zapłacić mu ani grosza. Jest to najłatwiejszy ze wszystkich sposób „na inną nieruchomość”.

Jak to działa?

Załóżmy, że do biura nieruchomości zgłasza się właściciel domu. Chce go sprzedać, ale nie wie jak się do tego zabrać. Nie zna się na robieniu zdjęć, ani na portalach nieruchomości, nie chce mu się odbierać telefonów ani wpuszczać obcych i prowadzić prezentacji. Generalnie – chce żeby mu ktoś zdjął z głowy ten problem.

Pośrednik nieruchomości oczywiście tylko czeka na taką okazję. Omawiają warunki i podpisują umowę, pośrednik zabiera się do pracy. Robi wszystko, co według niego jest konieczne żeby znaleźć klienta i korzystnie sprzedać nieruchomość. Zdjęcia z ziemi i z powietrza, film, spacer wirtualny, kreatywny opis.

Zajmuje mu to kilka dni pracy. Płaci za publikację oferty na wszystkich liczących się portalach nieruchomościowych. Zamawia tam tzw. „podbicia”, żeby jego oferta wyświetlała się wyżej niż inne, udostępnia ją na Fejsie i Instagramie, wrzuca filmy na YouTuba i TikToka. W międzyczasie weryfikuje dokumenty i prostuje niejasności w różnych instytucjach.

Ponieważ dobrze ocenił potrzeby klienta a oferta była solidnie przygotowana i promowana – zaczynają się nią interesować potencjalni kupcy. Na zdjęciach z drona dokładnie widać który to dom i na jakiej ulicy, więc ci, którzy nie chcą mieć do czynienia z pośrednikiem – kierują się prosto do drzwi właściciela, składając mu ofertę „nie do odrzucenia”.

– Sam znalazłem w internecie to ogłoszenie, więc dogadajmy się bez pośrednika…

W tym momencie właściciel może dogadać się z kupującym i zerwać umowę z pośrednikiem. W takiej sytuacji musi jednak zwrócić mu wszystkie poniesione dotychczas koszty – za pracę włożoną w przygotowanie i promowanie jego domu, za sesję fotograficzną i filmową, za spacer wirtualny, portale, podbicia itp. Może się okazać, że na tym etapie należności wynoszą już kilka tysięcy złotych i sprzedający wcale nie ma ochoty ponosić tych kosztów ani zrywać umowy.

Jeśli mimo to w dalszym ciągu nie chcemy mieć do czynienia z pośrednikiem nieruchomości – czas zastosować sposób „na inną nieruchomość”. Sposób ten wymaga co prawda podstawowej wiedzy na temat działania portali i wyszukiwarek internetowych, ale jest w miarę łatwy i po kilku próbach/testach będzie mógł go wykorzystać każdy, kto chce ominąć pośrednika.

W sposobie „na inną nieruchomość” najlepsze jest to, że nie potrzebujesz prosić ani nawet pytać o zgodę sprzedającego!

Żeby wykorzystać ten sposób, należy otworzyć dowolny portal z ogłoszeniami i zaznaczyć poszukiwany rodzaj nieruchomości (w tym przypadku – „dom”). Następnie określasz okolicę w jakiej szukasz oraz wszystkie pozostałe parametry (cena, powierzchnia itp.) – im więcej, tym dokładniej wyszukiwarka będzie wiedziała czego konkretnie szukasz. Następnie – najważniejszy krok. Tego nie możesz pominąć, bo cały sposób „na inną nieruchomość” po prostu się nie uda. Koniecznie zaznaczasz „Typ ogłoszeniodawcy – Osoby prywatne”.

Sposobem „na inną nieruchomość” możesz ominąć pośrednika także przy zakupie mieszkania lub działki!

Tak to będzie wyglądało na Otodom:

Domy bez pośrednika

Instrukcja na ominięcie pośrednika nieruchomości sposobem „na inną nieruchomość” – Otodom

…a tak – na Nieruchomości Online:

Jak ominąć pośrednika?

Ominięcie pośrednika nieruchomości sposobem „na inną nieruchomość” – Nieruchomości Online

Najlepiej nadaje się do tego portal OLX, na którym wygląda to tak:

Jak ominąć pośrednika – OLX, sposób „na inną nieruchomość”

 

Po kliknięciu „Szukaj” (Można skorzystać z gotowego linka: TUTAJ) wyświetli się lista domów, które są oferowane do sprzedaży BEZ POŚREDNIKÓW:

Nieruchomości bez pośredników

Lista nieruchomości

Wybierz nieruchomość, która najbardziej Ci odpowiada i zadzwoń pod podany w ogłoszeniu numer. Ewentualnie (ale jest to mniej pewny sposób) – skorzystaj z gotowego formularza kontaktowego (możesz pozostawić treść proponowaną przez dany portal), np.:

Oferta bezpośrednia

Pośrednikom dziękujemy

Po kilku godzinach (czasem – dniach) powinien odezwać się do Ciebie sprzedający. Uzgadniacie cenę, umawiacie akt notarialny, płacisz umówioną kwotę, otrzymujesz akt własności i… to wszystko!

Gratulacje, właśnie udało Ci się kupić dom bez pośrednika!

Co prawda inny niż tamten wymarzony, ale to właśnie jest sposób „na inną nieruchomość”.

…jeśli jednak to nie jest to, czego szukasz, mamy w ofercie kilka domów, które mogą Cię zainteresować:


Domy na sprzedaż
(z pośrednikiem)

 


UWAGA. Stosując sposób „na inną nieruchomość” robisz to na własne ryzyko. Sztuczna inteligencja (Chat GPT) zapytany o transakcję nieruchomości bez pośrednika odpowiada:
Zakup nieruchomości bez pośrednika może być kuszący, ponieważ pozwala zaoszczędzić na prowizji i negocjować bezpośrednio z właścicielem. Jednak taka transakcja wiąże się również z pewnymi ryzykami, których należy być świadomym. Oto niektóre z nich:
– Nieprawidłowa dokumentacja nieruchomości. Sprzedający może ukrywać lub fałszować niektóre dokumenty dotyczące nieruchomości, takie jak akt własności, zaświadczenie o niezaleganiu z podatkami, świadectwo energetyczne, pozwolenie na budowę lub użytkowanie, czy umowa najmu. Jeśli kupujący nie sprawdzi dokładnie tych dokumentów, może się okazać, że nieruchomość jest obciążona hipoteką, służebnością, roszczeniami lub innymi ograniczeniami praw własności.
– Nieuczciwa cena nieruchomości. Sprzedający może próbować zawyżyć cenę nieruchomości, podając nieprawdziwe informacje o jej stanie technicznym, lokalizacji, powierzchni, standardzie wykończenia lub rynkowej wartości. Jeśli kupujący nie porówna oferty z innymi podobnymi nieruchomościami w okolicy lub nie skorzysta z usług rzeczoznawcy majątkowego, może zapłacić za nieruchomość więcej niż jest ona warta.
– Niejasne warunki umowy. Sprzedający może próbować wprowadzić do umowy sprzedaży nieruchomości niekorzystne dla kupującego klauzule, takie jak odstąpienie od rękojmi, ograniczenie odpowiedzialności za wady ukryte, zastrzeżenie prawa do odstąpienia od umowy lub zatrzymania części ceny w razie reklamacji. Jeśli kupujący nie zapozna się dokładnie z treścią umowy lub nie skonsultuje się z prawnikiem, może narazić się na straty finansowe lub prawne.