Jak prawidłowo wycenić nieruchomość?

Expert 23 listopada 2023

To pytanie zadaje sobie wiele osób, które chcą sprzedać lub kupić mieszkanie, dom, działkę lub lokal. Wycena nieruchomości nie jest prostym zadaniem, ponieważ wymaga uwzględnienia wielu czynników, takich jak lokalizacja, stan techniczny, standard wykończenia, powierzchnia, układ pomieszczeń, dostęp do mediów, rynek i popyt.

Nie wystarczy więc kierować się sentymentem, ilością pieniędzy włożoną na przestrzeni lat w remonty, opinią szwagra czy sąsiada (jeśli nie zajmują się tym na codzień) lub cenami na portalach (bo to ceny ofertowe a transakcyjne są inne). Aby prawidłowo wycenić nieruchomość, należy przygotować się do tego procesu i zastosować się do kilku porad.

Po pierwsze, należy zebrać jak najwięcej informacji o nieruchomości, takich jak metryka, dokumenty własnościowe, plany zagospodarowania przestrzennego, ewentualne obciążenia hipoteczne czy służebności.

Po drugie, należy dokonać oględzin nieruchomości i ocenić jej stan techniczny i estetyczny.

Po trzecie, należy porównać nieruchomość z podobnymi ofertami na rynku i uwzględnić różnice w cenie.

Po czwarte, należy skorzystać z profesjonalnych narzędzi do wyceny nieruchomości, takich jak analiza rynku pierwotnego i wtórnego, analiza porównawcza, metoda dochodowa czy metoda kosztowa.

Po piąte, należy skonsultować się z ekspertem od nieruchomości, który ma doświadczenie i licencję do wykonywania wycen.

Podsumowując, wycena nieruchomości jest ważnym krokiem przed sprzedażą lub zakupem nieruchomości. Warto więc poświęcić na nią czas i środki, aby uniknąć błędów i strat finansowych. Warto też zlecić sprzedaż nieruchomości licencjonowanemu pośrednikowi, który pomoże w negocjacjach z potencjalnymi kupcami, sporządzeniu umowy przedwstępnej i ostatecznej oraz załatwieniu formalności prawnych i podatkowych.

Sprzedaż nieruchomości z profesjonalnym, licencjonowanym pośrednikiem jest szybsza, bezpieczniejsza i korzystniejsza dla sprzedającego jak i kupującego.