Sprzedaż nieruchomości – porady ogólne

Expert 7 września 2018

O czym warto wiedzieć sprzedając nieruchomość?

  • Oszacowanie wartości

Najważniejszym czynnikiem jest cena. Warto ustalić ją na realnym poziomie rynkowym, w przeciwnym razie Twoja nieruchomość nie wzbudzi żadnego zainteresowania. Ustalając cenę powinniśmy  kierować się realnymi aktualnymi cenami transakcyjnymi podobnych nieruchomości w konkretnej lokalizacji. Ustalając cenę nie warto sugerować się cenami z ogłoszeń prasowych czy internetowych. Nie są najczęściej faktycznymi cenami sprzedaży a jedynie oczekiwaniami sprzedawców korygowanymi podczas finalizowania transakcji. Opinia sąsiadki, „której znajoma też sprzedawała” też nie jest w żadnym wypadku wiarygodna ani miarodajna.

  • Pierwsze wrażenie

Niezwykle ważnym etapem jest prezentacja nieruchomości potencjalnym nabywcom. Bardzo często o kupnie decyduje pierwsze wrażenie, dlatego należy dobrze przygotować się do wizyty klientów wstępnie zainteresowanych Twoją nieruchomością. Mieszkanie powinno być posprzątane, wszystkie usterki naprawione, dobrze jest włączyć całe oświetlenie, jakim dysponujemy.

Im mniej domowników w czasie prezentacji, tym lepiej. To samo tyczy się zwierząt. O ile ładne, schludne akwarium wywoła pozytywne wrażenie, o tyle np. kocia kuweta – już niekoniecznie.

Potencjalni nabywcy powinni mieć możliwość dokładnego obejrzenia nieruchomości, w spokoju i bez pośpiechu.

  • Home staging

Home staging obejmuje czynności mające na celu przygotowanie nieruchomości (mieszkania lub domu) do sprzedaży lub wynajmu. Celem jest przyciągnięcie uwagi jak największej ilości potencjalnych nabywców lub najemców i osiągnięcie w rezultacie wyższej ceny.

Idea home stagingu opiera się na wyeksponowaniu zalet nieruchomości oraz odpowiednim wpłynięciu na zmysły potencjalnego nabywcy. Nierzadko odmalowanie ścian na jaśniejszy kolor, gruntowne wysprzątanie mieszkania, usunięcie zbędnych mebli oraz schowanie rzeczy osobistych sprawia, że nieruchomość jest odbierana znacznie korzystniej. Warto o tym pomyśleć, niezależnie od tego czy sprzedajemy nieruchomość z pośrednikiem, czy samodzielnie.

  • Przygotowanie nieruchomości od strony formalno-prawnej

Przed transakcją sprzedaży zbierz niezbędne, aktualne dokumenty, czyli wypis z księgi wieczystej, a w przypadku domu – wypis i wyrys z ewidencji gruntów, pozwolenie na budowę, itp.

  • Finalizowanie transakcji

Po podjęciu decyzji o sprzedaży ustal z kupującym, gdzie zostanie zawarty akt notarialny. Notariusz przygotuje umowę przedwstępną w formie aktu notarialnego określająca wszystkie istotne ustalenia pomiędzy Tobą a kupującym, w tym kwotę zadatku, terminy, koszty umowy, itp. Wybór kancelarii notarialnej zwyczajowo należy do kupującego, ponieważ to on ponosi koszty notarialne.
Pamiętaj, że na każdym etapie transakcji sprzedaży możesz skorzystać z pomocy profesjonalnego pośrednika w obrocie nieruchomościami, który pomoże zrobić wycenę, zajmie się przygotowaniem oferty na sprzedaż oraz jej pokazywaniem potencjalnym kupcom, skutecznie dotrze do właściwego klienta, zbierze wszystkie potrzebne dokumenty oraz sprawnie przeprowadzi Cię przez cały proces transakcji sprzedaży.