fbpx

Z biurem czy bez?

O tym, dlaczego nie warto powierzać majątku przypadkowi. Samodzielna sprzedaż nieruchomości kontra profesjonalne biuro. Poznaj powody, dla których powinieneś skorzystać z pomocy specjalisty.

Samodzielna sprzedaż nieruchomości

Na samodzielną sprzedaż nieruchomości przeważnie decydują się osoby, które chcą zaoszczędzić na profesjonalnych usługach. Można, ale czy warto?

Do tego potrzebne jest naprawdę duże doświadczenie, specjalistyczna wiedza i niemałe pieniądze. Sprzedaż bez pośrednika jest jak sprawa w sądzie bez prawnika czy leczenie bez lekarza. Można, czasami nawet to może się udać, ale czy warto ryzykować?

Na próby samodzielnej sprzedaży nieruchomości trzeba poświęcić naprawdę dużo czasu. Odpowiednie przygotowanie oferty, opisu, zdjęć to nie wszystko. Umieszczenie jej na portalach to kolejne godziny i niemałe koszty. Odbieranie kilkunastu/kilkudziesięciu telefonów dziennie to kolejne wyzwanie – nawet dla bardzo cierpliwych. A to przecież dopiero początek!

Czekają nas jeszcze niezliczone prezentacje, anonimowi „oglądacze” prosto z ulicy, o których nic nie wiadomo, trudni klienci, nieuczciwi klienci, itd. Jeśli wszystko pójdzie dobrze – umowa przedwstępna, akt notarialny i wydanie lokalu. Dziesiątki momentów, w których coś może „pójść nie tak”. Momentów, w których ryzykujemy nie tylko czas i pieniądze.

Wiele takich sytuacji opisujemy w dziale „Trudne sprawy”.

Sprzedaż z biurem nieruchomości

Decydując się na usługi biura nieruchomości warto dowiedzieć się czegoś na jego temat, sprawdzić opinie innych klientów. Ale przede wszystkim warto się upewnić czy biuro oraz jego pracownicy dysponują licencją na pośrednictwo w obrocie nieruchomościami oraz ubezpieczeniem OC. Nie jest to już prawnie wymagane, ale lepiej podjąć współpracę z firmą o ugruntowanej pozycji i nieposzlakowanej reputacji. Dodatkowo ubezpieczenie od Odpowiedzialności Cywilnej biura chroni sprzedającego i nabywcę w razie nieprzewidzianych sytuacji o jakie w trakcie transakcji nietrudno.

Formy współpracy

Podejmując współpracę z biurem nieruchomości, Polacy najczęściej decydują się na „umowę otwartą”. Jej zaletą jest to, że sprzedający może zlecić sprzedaż kilku biurom jak również próbować sprzedaży na własną rękę.

Umowy „otwarte” mają jednak sporo wad, które utrudniają pracę pośrednika i często niekorzystnie wpływają na relację pośredników z klientami. Jednym z najważniejszych problemów jest słabe powiązanie interesu klienta z interesem pośrednika.

Umowa „otwarta” nie gwarantuje pośrednikowi, że otrzyma on wynagrodzenie za wykonane czynności i dlatego nie może on zainwestować w promocję oferty tak wiele czasu i pieniędzy jak w przypadku…

…umowy na wyłączność.

 Ten rodzaj umów stanowi zdecydowaną większość w krajach, Europy Zachodniej, USA, Kanadzie czy Australii.

Zawarcie umowy z klauzulą wyłączności niesie za sobą istotne konsekwencje. Jedną z nich jest uprawnienie pośrednika do pobrania wynagrodzenia za usługę bez względu na sposób znalezienia kontrahenta.

Zawierając umowę na wyłączność świadomie rezygnujemy z samodzielnych działań zmierzających do znalezienia nabywcy. Zlecamy usługę profesjonalistom i zobowiązujemy się nie przeszkadzać w realizowaniu przyjętej przez pośrednika strategii marketingowej.

Pośrednik zawierając umowę na wyłączność ma pewność, że zwrócą mu się nakłady zainwestowane w obsługę i promocję przyjętej oferty. Jednak w tym wypadku, wynagrodzenie w pełnej wysokości należy się pośrednikowi tylko, jeśli działał w sposób aktywny i wypełnił zobowiązania zapisane w umowie pośrednictwa.

Korzyści, jakie niesie za sobą zawarcie umowy na wyłączność to przede wszystkim bardziej profesjonalnie przygotowana oferta sprzedaży oraz  większe nakłady czasu i środków finansowych przeznaczone na promocję oferty. Z powyższych względów, nieruchomości będące przedmiotem ofert „na wyłączność” sprzedają się przeważnie szybciej i osiągają wyższe ceny.

„Gdzie kucharek sześć”, czyli sprzedaż z wieloma biurami nieruchomości

Może się wydawać, że zawarcie umów otwartych z kilkoma pośrednikami przy jednoczesnym reklamowaniu oferty na własną rękę jest najlepszym sposobem na szybkie znalezienie klienta.

Niestety są to tylko pozory. Takie działanie może wręcz przeszkodzić w korzystnej sprzedaży nieruchomości.

W przypadku współpracy z wieloma biurami nieruchomości pojawia się problem tzw. inflacji ofert, czyli pojawiania się ofert sprzedaży tej samej nieruchomości kilkukrotnie lub nawet kilkunastokrotnie w tych samych środkach przekazu (np. w portalach ogłoszeniowych).

Często tak powielane ogłoszenia różnią się ceną ofertową nieruchomości (m.in. ze względu na różne wysokości wynagrodzeń poszczególnych pośredników, które są doliczane do ceny). Powstałe w ten sposób rozbieżności powodują spadek wiarygodności oferty i sprzedającego, a tym samym niższe prawdopodobieństwo zainteresowania ofertą potencjalnego nabywcy.

Z biurem czy bez

Liczba ofert:

23
Zaznacz obszar
Usuń zaznaczenie
Mieszkanie Wynajem Pyrzyce Stargardzka
Mieszkanie · Wynajem

Pyrzyce

ul. Stargardzka
1 900 PLN
Działka Sprzedaż Pyrzyce Warszawska
Działka · Sprzedaż

Pyrzyce

ul. Warszawska
90 000 PLN
Dom Sprzedaż Żabów
Dom · Sprzedaż

Żabów

339 000 PLN
Działka Sprzedaż Grzędzice
Działka · Sprzedaż

Grzędzice

149 000 PLN
Mieszkanie Sprzedaż Stargard Henryka Wieniawskiego
Mieszkanie · Sprzedaż

Stargard

ul. Henryka Wieniawskiego
450 000 PLN
Mieszkanie Wynajem Pyrzyce Księcia Józefa Poniatowskiego
Mieszkanie · Wynajem

Pyrzyce

ul. Księcia Józefa Poniatowskiego
1 500 PLN
Dom Sprzedaż Skrzynka
Dom · Sprzedaż

Skrzynka

129 000 PLN
Mieszkanie Sprzedaż Koszewko
Mieszkanie · Sprzedaż

Koszewko

169 000 PLN
Mieszkanie Wynajem Stargard os. Zachód
Mieszkanie · Wynajem

Stargard

os. Zachód
1 400 PLN
Lokal Wynajem Stargard Dworcowa
Lokal · Wynajem

Stargard

ul. Dworcowa
1 200 PLN
Mieszkanie Sprzedaż Stargard Stefana Żeromskiego
Mieszkanie · Sprzedaż

Stargard

ul. Stefana Żeromskiego
400 000 PLN
Dom Sprzedaż Krzemień
Dom · Sprzedaż

Krzemień

429 000 PLN
Mieszkanie Wynajem Stargard Centrum os. Mikołaja Kopernika
Mieszkanie · Wynajem

Stargard, Centrum

os. Mikołaja Kopernika
1 600 PLN
Działka Sprzedaż Zieleniewo
Działka · Sprzedaż

Zieleniewo

225 000 PLN
Dom Sprzedaż Swobnica
Dom · Sprzedaż

Swobnica

360 000 PLN
Mieszkanie Wynajem Stargard Spokojna
Mieszkanie · Wynajem

Stargard

ul. Spokojna
2 300 PLN
Dom Sprzedaż Pyrzyce
Dom · Sprzedaż

Pyrzyce

269 000 PLN
Lokal Sprzedaż Pyrzyce
Lokal · Sprzedaż

Pyrzyce

269 000 PLN
Dom Sprzedaż Pyrzyce Adama Mickiewicza
Dom · Sprzedaż

Pyrzyce

ul. Adama Mickiewicza
649 900 PLN
Mieszkanie Sprzedaż Dolice Wiejska
Mieszkanie · Sprzedaż

Dolice

ul. Wiejska
139 000 PLN